Wcale o tym nie myślisz, bo ważniejsze sprawy masz na głowie. W rodzinie też wszyscy na szczęście zdrowi. I dobrze! Ale zatrzymaj się na chwilę i poświęć 5 minut – może to skrócone kompendium wiedzy przyda się kiedyś w przyszłości lub natchnie Cię do poukładania swoich spraw już teraz, by oszczędzić bliskim stresu a czasem nawet wielkich rodzinnych kłótni.

Spadek, czyli co się stanie z Twoim majątkiem. Czy powinieneś spisać testament?

Dziedziczenie ustawowe to podział majątku po osobie zmarłej pomiędzy spadkobierców wskazanych w Kodeksie cywilnym. W uproszczeniu wygląda to tak:

I. Jeśli spadkodawca miał dzieci – majątek przypada wszystkim dzieciom i małżonkowi po równo, ale jeśli rodzina jest wielodzietna, to małżonek otrzymuje 1/4 spadku. Jeśli zdarzy się, że dziecko umrze wcześniej, to tę część dziecka dziedziczą wnuki.

II. Gdy spadkodawca zmarł bezdzietnie, ale był w związku małżeńskim – spadek mogą odziedziczyć małżonek i rodzice. W takim przypadku każdy z rodziców otrzymuje po 1/4, a małżonek 1/2

III. Spadkodawca nie miał ani dzieci ani małżonka – spadek przypada rodzicom po równo. Jeśli rodzic nie dożył tej chwili, to do dziedziczenia może zostać powołane rodzeństwo.

To tylko trzy pierwsze, podstawowe zasady. Życie może znacznie bardziej skomplikować sytuację, ale na większość przypadków ustawa na szczęście zna rozwiązanie.

Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie chcesz, aby dziedziczenie następowało według schematu, warto spisać testament i po swojemu poukładać sprawy majątkowe. Testament może być sporządzony u notariusza, ale może być też napisany własnoręcznie. Trzeba wtedy pamiętać o kilku zasadach: musi być sporządzony w całości pismem odręcznym, zawierać datę oraz podpis.
Nie należy się obawiać zmiany sytuacji, gdyż testament może być w każdym czasie odwołany lub zmieniony – najprościej to zrobić poprzez napisanie nowego testamentu: późniejszego i zmieniającego sposób rozporządzenia majątkiem po śmierci.

Co i jak napisać w testamencie? Kiedy testament jest nieważny? Co to jest zachowek i komu się należy? A co z wydziedziczeniem? Kto dziedziczy gdy nie było testamentu? A długi spadkodawcy? W jaki sposób uregulować sprawy spadkowe i zostać prawowitym właścicielem majątku spadkowego? Czy nie jest za późno i co z przedawnieniem? Aby uzyskać odpowiedź na te i inne pytania warto skontaktować się z adwokatem, który przeanalizuje dokładnie Twoją sytuację.

Spadek i testament